Hrady v Belgicku

Hrady v Belgicku

V Belgicku sa zachovalo viac stredovekých hradov ako v ktorejkoľvek inej európskej krajine. Všetci zohrávali významnú úlohu v histórii samotného Belgicka, ako aj v dejinách Francúzska, Holandska a ďalších štátov. Hrady "cover" dostatočne široký doba - od vrcholného stredoveku až po renesanciu a v uvedenom poradí, v závislosti na čase výstavby, ukáž nám všetky etapy vývoja obranné architektúry: môžeme vidieť, ako prakticky nedobytné pevnosti a hrady, viac pripomínajúce palácov.

Nielen popísať, ale len vymenovať všetky belgickej hrady je ťažké - tam zostali po dobu dlhšiu ako 3 tisíc, a 400 z nich sú otvorené pre verejnosť. Najväčší počet hradov na štvorcový kilometer je v provinciách Liège, Namur a Luxemburg. Nižšie uvádzame iba tie najvýznamnejšie a najzaujímavejšie z nich.

Hrady vo Flámsku

 1. Väčšina hradov vo Flámsku je postavená z červených tehál, zatiaľ čo budovy vo Valónsku sú prevažne kamenné.
 2. Hrad Flámskych grófov - jeden z najlepšie zachovaných hradov v Belgicku. Hrad je vedľa Gentu. jeho druhé meno je Gravensten. Dnes prevádzkuje Múzeum spravodlivosti a zbraní.
 3. Hrad Geralda Ďábla - jeden z najpopulárnejších hradov medzi turistami. Nachádza sa v pešej vzdialenosti od hradu Flanderského hradu. Postavený v XIII storočí, bol pomenovaný po prvom majiteľovi, ktorí podľa legendy dostal jeho prezývku kvôli otravné manželky jednoducho zabití.
 4. Hrad Gaasbek - klasická budova v novogotickom štýle, podobná zámku z rozprávky. Nachádza sa v obci Lennik pri Bruseli. Od roku 1924 má hrad múzeum, kde môžete vidieť zbierku predmetov z 15. - 16. storočia; tiež v nej dochádza k vôňu parfumovej spoločnosti Guerlain.
 5. Hrad Sten sa nachádza v Antverpách. S ním môžete povedať, že história tohto mesta začala. Hrad bol prvou stavbou postavenou z kameňa, čo sa odzrkadľuje v jej názve (Steen v preklade a znamená "kameň"). Dnes má hrad malú ľavosť - väčšina z toho bola zničená pri narovnávaní koryta.
 6. Neďaleko mesta Leuven sa nachádza Hrad Arenberg; v súčasnosti sa nachádza inžinierska fakulta Katolíckej univerzity v Leuvene.
 7. Najväčší hrad v Belgicku - príkaz pozemku Alden Bisen (Landcommanderij Alden Biesen) v blízkosti mesta Bilsen. Bol postavený v XI. Storočí. Dnes je hrad významným konferenčným centrom a kultúrnym centrom, kde sa konajú rôzne podujatia vrátane súťaží s dudmi.
 8. Zámok Van Oydonk postavený v údolí Lane; je považovaný za jeden z najkrajších hradov v Belgicku. Postavený v španielsko-flámskom štýle.
Hrad Arenberg Vnútri zámku Reichardstein Hrad Bersel
Zámok Van Oydonk Hrad Gaasbek Hrad Flámskych grófov v Gente
Hrad Geralda Ďábla Hrad Laarne Hrad Sten

Hrady Valónskeho regiónu

 1. Hrad Ekuzin-Lalen v provincii Hainaut - jeden z najstarších hradov v Belgicku (pochádza z 11. storočia). Nachádza sa na skalnej rímse a hrad nám ukazuje plnú silu stredovekých obranných štruktúr.
 2. V provincii Luxembursko, takmer na hraniciach s Francúzskom, sa nachádza Hrad Bouillon (Hrad Bouillon) - jeden z najdôležitejších obranných štruktúr stredoveku. Dnes si môžete nielen vidieť výstavu, ale tiež sa stal divák predstavenie dravých vtákov, rovnako ako vyskúšať pivo, ktoré sa varí v malom pivovare na zámku za viac ako 400 rokov.
 3. V provincii Namur sa nachádza 5 km od mesta Gumble Hrad Corroy. V jeho obci sa volá dedina, v ktorej sa nachádza, alebo skôr, ktorá sa okolo neho rozrastala - Corroe-le-Chateau. Zachoval až do dnešnej doby takmer vo svojej pôvodnej podobe, že hrad je pozoruhodný v tom, že nám dáva predstavu o tom, ako Louvre vyzeral až do XV storočia.
 4. Ďalší hrad v provincii Namur - BEB, postavený v blízkosti obce Sel (Celle); patrí do rodiny Liedekeke-Beaufort, ktorej členovia ešte žijú na zámku. Neďaleko sa nachádza zámok Miranda - najviac "nešťastný" hrad v Belgicku. Patrí do rovnakej rodiny, ale je úplne opustený a postupne zničený.
 5. Na vysokom útese nad riekou Les vo vzdialenosti 40 km od Dinanu sa nachádza jeden z najväčších hradov v Belgicku - Valzen, ktorý sa niekedy nazýva "belgický Neuschwanstein". To dnes žijú potomkovia Guillaume de Lamarck, ktorý niesol prezývku "Ardenách kanca", ktorý je opísaný v románe Sira Waltera Scotta "Quentin Durward."
 6. Hrad Antoine, jeden z najznámejších belgických hradov, sa nachádza v provincii Hainaut neďaleko Tournai; vlastní slávnu rodinu de Lin. Rovnaká rodina patrí aj do hradu Beloel (Belel, Belell).
Hrad Antoine Hrad Bouillon Walsenský hrad
Hrad Wojew Hrad Korroy Hrad Ekuzin-Lalen
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

− 2 = 1

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: