Phonoforéza s hydrokortizonem

fonoforéza s hydrokortizonem

Jedním z nejoblíbenějších fyzioterapeutických postupů je ultrazvuková fonoforéza. Je široce používán jak v medicíně, tak v kosmetologii hardwaru.

Postup zahrnuje aplikaci účinné látky na kůži, která díky ultrazvuku vyzařovaného speciálním zařízením proniká hluboko do pokožky a dává odpovídající efekt. Nejuniverzálnější je fonoforéza s hydrokortizonem - hormonem kůry nadledvin, který se používá při léčení kožních onemocnění a všech druhů zánětu.

Vlastnosti fonoforézy léků

Zařízení pro fonoforézou vytváří vrstvy kůže kmity s frekvencí nad 16 kHz, přičemž se provádí masáž buňky, jejichž hloubka dosahuje kroky 4-6 cm. Samo o sobě ultrazvuk urychluje regeneraci a zlepšuje absorpční vlastnosti buněk. Vzhledem k tomu, že hydrokortizon, stejně jako jiné léky používané v tomto postupu, se rychle vstřebává do vrstev epidermis a dermis a vytváří tzv. "Kožní depot" - od ní se účinné látky postupně dostávají do krevního řečiště a poskytují terapeutický účinek.

Phonoforéza s hydrokortizonem pro osteochondrózu

S onemocněním kloubní chrupavky a páteře ultrazvuk s hydrokortizonem pomáhá zmírnit bolest a snižuje zánětlivý proces. Kromě hormonu užívají také analgin.

Postup je určen k artritidě a dalším onemocněním kloubů, exacerbace radikulitidy, neuralgie trigeminu, skoliózy. Phonoforéza s hydrokortizonem pro artrózu kolenního kloubu odstraní syndrom bolesti způsobený destrukcí chrupavky a zlepšuje pohyblivost.

Phonoforéza s hydrokortizonem v gynekologii

Při léčbě zánětlivých onemocnění vaječníků, příměsí a dělohy se také používají fyzioterapeutické metody. Phonoforéza umožňuje hromadit léčivý přípravek v bezprostřední blízkosti zánětlivého zaměření, což zvyšuje šance na rychlé zotavení. Kromě hydrokortizonu se používá ichthyol, jodid draselný a terapeutické bahno. Postup je předepsán po operacích na břišní dutině a ženských genitáliích, zvláště po mimoděložním těhotenství.

Phonophoresis pro onkologické nemoci

Ultrazvuk v kombinaci s léky je účinný způsob léčby nosní kongesce sinusitidou. Phonoforéza s hydrokortizonem aplikovaným na nosní sliznici eliminuje záněty v dutinách a pomáhá také bojovat proti vazomotorické rýmě.

Při chronické tonzilitidě (tonzilitida), kdy jsou mandle hojně naplněné hnisem, jsou vyčištěny a znovu masírovány pomocí ultrazvuku. Před tím, než se fonoforézou hydrokortizonu mandlí použít speciální sprej, který snižuje citlivost - eliminuje dávivý reflex a působí jako anestetikum.

Phonoforéza s hydrokortizonem v kosmetologii

Kosmetický průmysl aktivně využívá jedinečný efekt ultrazvuku, aby omlazoval pokožku. Hydrokortison dává výrazný zvlhčující účinek, mírně zpřísňuje pokožku a eliminuje jemné vrásky. Pod vlivem vibrací jsou tkáně nasyceny kyslíkem, zlepšuje se jejich pružnost, stimulují procesy lymfatické drenáže a cirkulace a také produkce kolagenu. Postup pomáhá eliminovat otoky a záněty.

Kontraindikace k fonoforéze s hydrokortizonem

Je absolutně nepřijatelné použít ultrazvukovou expozici v kombinaci s jakýmikoliv léčivy s:

fonoforéza s hydrokortizonem na nosu

  • diabetes mellitus;
  • hypertenze;
  • zánět ledvin;
  • tuberkulóza;
  • zhoubné novotvary;
  • hematopoéza;
  • puchulární zánět kůže;
  • virových a bakteriálních infekcí.

Kontraindikace fonophoresy těhotných žen a lidí s poruchou štítné žlázy.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

65 + = 68

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: