Legionárska choroba

legionárskej choroby

Choroba dýchacieho systému, prúdiaca ako zápal pľúc, sa nazýva ochorenie legionárov, ktoré nie sú sprosté. Táto choroba nemá nič spoločné s vojakmi starého Ríma a francúzskou cudzojazyčnou légiou, ale jeho história je tiež celkom zaujímavá. Nie je však dôležité poznať podrobnosti štúdie o tejto infekcii, ako ju môžeme bojovať. Pokúsme sa skombinovať tieto dva body.

Aký je syndróm legionárov?

Kto príde s dôvodom, aby zavolal chorobu legionárov klimatizačné zariadenie? Medzitým sa táto infekcia, ktorá súvisí s gramnegatívnymi baktériami, šíri prostredníctvom systémov vetrania a čistenia vzduchu.

Po prvýkrát bola v Spojených štátoch objavená a popísaná v roku 1977, keď kongres organizácie združujúcej všetku bývalú americkú armádu, americkú légiu, vypuklo infekčné ochorenie podobné pneumónii. Z 4 000 ľudí, ktorí sa zúčastnili tejto udalosti, bolo 220 chorých. V čase, keď lekári objavili príčinu ochorenia a začali prijímať preventívne opatrenia, 18 legionárov už zomrelo. Celkovo bolo z tejto choroby zomrelo 34 vojakov, ktorí zomreli na kongrese vo Philadelphii.

Výskumníci rýchlo našli patogén - boli to baktérie Legionella pneumonium, ktoré sa rozšírili do klimatizačného systému.

K dnešnému dňu je táto legionelóza dobre študovaná a neexistujú prakticky žiadne smrteľné prípady. Keď sa mikrób šíri vo vodnom prostredí pri dostatočne vysokej teplote, tak sa v domácich a kancelárskych klimatizačných zariadeniach takmer nikdy nevyskytuje. Veľké inštitúcie, vrátane škôl a nemocníc, sa môžu stať miestom distribúcie baktérií. Infekcia sa vyskytuje pri inhalácii mikro-kvapiek vody v upravenom vzduchu, ochorenie sa vyvinie ako zápal pľúc. Tu sú hlavné príznaky legionárskej choroby:

  • vysoká teplota;
  • všeobecná nevoľnosť;
  • bolesti v kĺboch;
  • dýchavičnosť;
  • ťažkosťou v hrudi;
  • kašeľ, niekedy s vysadením hlienu;
  • závažné bolesti hlavy;
  • horúčkovitý stav vrátane potenia, závratov a ďalších charakteristických znakov.

Keď osoba inhaluje infekčné mikroorganizmy, pomaly sa šíri do orgánov dýchacích ciest, najmä často do pľúc. Inkubačná doba je 5-7 dní, ale existujú prípady, kedy sa legionárska choroba vyvinula takmer okamžite. Diagnóza legionelózy sa vykonáva s bakteriologickou analýzou sputa, čo vám umožňuje vybrať správne antibiotikum na liečbu.

Prevencia a liečba legionelózy

Zdravý organizmus dobre odoláva infekciám, takže aj keď sú infikované baktériami, neovplyvňujú vnútorné orgány a zomreli v priebehu niekoľkých dní. Ale ľudia so zlým zdravotným stavom tak ľahko nebudú fungovať. Slabá imunita a starší vek sa stávajú faktormi priaznivými pre rozšírenie Legionely v pľúcach. Preto prevencia legionelózy predovšetkým zahŕňa všeobecné posilnenie tela a zdravý životný štýl. Ukončenie fajčenia tiež výrazne zvyšuje šance na rýchle zotavenie.

V poslednej dobe sa infekcia legionárskych chorôb prostredníctvom klimatizačných zariadení stala zriedkavým, výrobcovia vzali do úvahy túto chvíľu a robili zariadenia ťažšie prístupné pre baktérie. Ale legionelóza sa stále vyskytuje v zozname populárnych chorôb liečba legionelózourespiračné orgány. Dôvodom je vírivka a kúpele. Baktérie, ktorá žije vo vodnom prostredí, sa zamilovala do kozmetických salónov a iných miest masovej rekreácie. Našťastie sa môžete nakaziť iba dýchaním kvapôčok vody spórmi mikroorganizmov, takže pravdepodobnosť ochorenia je pomerne nízka.

Liečba legionelózy prebieha podľa štandardnej schémy - pacientovi sú predpísané vhodné antibiotiká a postupy zamerané na vyčistenie pľúc spúta. Tiež je znázornené zariadenie na odpočinok a obnovu lôžka. Spravidla zotavuje rýchlo a nespôsobuje komplikácie. Samozrejme, v prípade, že sa pacient včas obrátil na lekára a ignoroval odporúčania.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

+ 6 = 13

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: