Bazálna teplota so stuhnutým tehotenstvom

Bazálna teplota so stuhnutým tehotenstvom

Metóda merania bazálnej teploty je známa mnohým ženám, ktoré plánujú tehotenstvo: s jej pomocou môžete presne určiť obdobie ovulácie. Okrem toho často odporúčajú gynekológovia sledovanie bazálnej teploty u tehotných žien. Obzvlášť sa to týka žien s vysokým rizikom potratu a tých, ktorí sa už aspoň raz stretli s problémom zmrazeného tehotenstva.

Tehotenstvo pri nízkej bazálnej teplote

Je známe, že pri nástupe tehotenstva stúpa základná teplota ženy (na 37 stupňov a viac). Je to spôsobené produkciou veľkého množstva hormónu progesterónu. Priemerná teplota s normálne sa vyskytujúcim tehotenstvom je 37,1-37,3 stupňov. V závislosti od jednotlivých charakteristík tela môže byť vyššie - až 38 stupňov.

Bohužiaľ, niekedy sa môže náhle zastaviť vývoj embrya. Toto sa nazýva zmrazené tehotenstvo. Najčastejšie sa to deje v prvom trimestri z nasledujúcich dôvodov:

  • ukončenie produkcie progesterónu;
  • zvýšenie hladiny mužských hormónov;
  • infekčné choroby;
  • oplodnenie in vitro;
  • stres, fajčenie a konzumácia alkoholu.

Vo väčšine prípadov je vo vývoji zmrznutého tehotenstva "na vine" "nedostatočná" produkcia progesterónu: žlté telo prestane vykonávať svoje funkcie. To môže naznačovať nižšiu bazálnu teplotu počas tehotenstva (36,9 stupňov a nižšie). Preto lekári dôrazne odporúčajú, aby ženy s vysokým rizikom výskytu abnormalít plodu sledovali zmeny v bazálnej teplote počas tehotenstva.

Mierny pokles bazálnej teploty u tehotných (o 0,1-0,2 stupňa) a absencia iných symptómov úzkosti, najčastejšie hovorí o nedostatku progesterónu a možnej hrozbe potratu. V tomto prípade gynekológ predpisuje priebeh liekov, ktoré pomáhajú obnoviť hormonálne pozadie.

Merali sme bazálnu teplotu správne

Večer umiestnite teplomer tak, aby ste ho mohli dosiahnuť bez zbytočných pohybov, najlepšie - vedľa vankúša. Po prebudení okamžite namažte špičku teplomeru detským krémom a vložte ho do análneho priestoru 2-3 cm. Bazálna teplota sa meria počas 5-7 minút.

Pokúste sa pohybovať čo najmenej, nezostávajte a ešte viac nerobte mieru po tom, čo ste odišli na toaletu - výsledok bude nepresný.

Ak by ste nemali uveriť bazálnej teplote?

Niekedy sa nesmie znížiť bazálna teplota so zamrznutým tehotenstvom. Okrem toho výsledky merania môžu byť ovplyvnené mnohými faktormi: infekčné ochorenia, malá telesná aktivita, pohlavie, príjem potravy a porucha teplomeru. Z tohto dôvodu zníženia rektálnej teploty pre zmeškanie potratu - skôr sekundárne znak, má diagnostickú hodnotu iba do 14. týždňa tehotenstva (druhom trimestri tehotné hormonálne zmeny a výkyvy v bazálnej teploty nie je tak dôležitý).

Bazálna teplota u tehotných žien

Prvá vec, ktorá by mala upozorniť tehotnú ženu, je náhle vymiznutie toxikózy a bolesti mliečnych žliaz, výskyt bolesti v dolnej časti brucha, hnedá alebo špinenie. Niekedy s zmrazeným tehotenstvom stúpa telesná teplota ženy. To môže naznačovať, že plod je už mŕtvy a začal sa vývoj zápalového procesu.

Pri najmenšom podozrení na zamrznuté tehotenstvo je nevyhnutné urgentne sa obrátiť na gynekológa. Lekár predpíše krvný test pre hCG, aby určil, či sa plod rozvíja, a tiež napíše smer ultrazvuku. Ultrazvukové vyšetrenie pomôže zistiť prítomnosť alebo absenciu palpitácie v plodu, čo znamená, že buď vyvracia alebo potvrdí vaše obavy.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

− 8 = 2

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: