Deviantní a delikventní chování

deviantní a delikventní chování

Ve společnosti musí člověk dodržovat obecně uznávané normy. To, do jaké míry to kvalitativně vyjadřuje, charakterizuje jeho kulturní úroveň vývoje. V případě odchylky od přijatých norem jejich chování se bude jmenovat deviant či deviantní a formální - kriminality a jak se také říká, delikvent.

Deviantní a delikventní chování člověka

Tyto dva typy chování se liší tím, že:

  • první - relativně, protože odkazuje na normy kulturní povahy jedné skupiny;
  • Druhý je absolutní ve vztahu k normám stanoveným státem.

Abychom lépe pochopili tyto dva pojmy, uveďme příklad. Lidé, kteří páchají pouliční loupeže, považují za svou vlastní, tak říkajíc, práci, nebo výhled na vydělávání peněz, stejně jako Robin Hood naší doby, bojuje, takže pro spravedlnost ve společnosti. Ale je tu právní zákon, podle kterého toto opatření by mělo být považováno za trestný čin, a to není odchylka (deviantní chování).

Jinými slovy, deviant (deviantních) - všechny ty akce, které jsou v rozporu s očekáváním, normy, formálně založena, nebo roky se vyvíjeli v určité sociální skupině a delikventa - chování, které je považováno za společensky deviant.

Pokud o tom hovoříme podrobněji, pak:

Pod pojmem „delikventní chování“ se rozumí činy jednotlivce, které jsou nezákonné, to znamená ty, které se odchylují od právních předpisů zavedených v určité společnosti, ale také ohrožuje živobytí, blaho, společenský řád další osoby. V psychologii jsou jednání takového člověka delikventní osobou. je volána deviantní a delikventní chování člověkadelikty, je chování tohoto druhu regulováno, především prostřednictvím disciplinárních pravidel, zákonů, sociálních norem. Společnost aktivně odsuzuje a usiluje o potrestání jednání delikventa. Je třeba poznamenat, že základem motivů činů porušovatelů zákona je vnitřní konflikt mezi osobními touhami a zájmy společnosti.

V případě, že míra přípustné v pojetí delikventní chování je právo, deviantní - sociální normy, standardy, a v tomto případě, jednotlivci za účelem dosažení požadovaného připraven uchýlit se k různým způsobem. Takové osoby se stávají pachateli nebo zločinci.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

15 − = 10

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: