Konstruktivní kritika

konstruktivní kritiku

Dělat kompliment a správně na něj reagovat je někdy poměrně obtížné. Ale co pak s kritikou? Zvláště v jejím druhu, jako konstruktivní kritika? Koneckonců, abyste dostali adekvátní odpověď na vaše slova, musíte nejdříve správně promluvit, aby vás člověk neviděl jako agresora, ale jako poradce.

Za prvé, podívejme se na základy konstruktivní kritiky. Jaká je jeho podstata a rozdíly od destruktivní. Konstruktivní kritika je komentáře k jakémukoli tématu (práci, oblečení, chování atd.), Které jste udělali vašemu partnerovi s ironickými argumenty. To znamená, že poznámka není vynalezena a není vzata z vaší hlavy. Každé mluvené slovo můžete zároveň argumentovat a dokázat osobu, kterou kritizujete. Konstrukčnost je uznávána pouze formou dialogu, jestliže jste hrubý a kritizovaný, neposkytujete příležitost vyslovit řečníkovi slovo, pak se blíží destruktivní kritice. Jednoduše řečeno, konstruktivita v kritice je přítomná, pokud správně a taktně poukážete na svého soupeře o dokonalé chyby.

Konstruktivní kritika se skládá ze tří hlavních prvků:

 1. Čestné a otevřené slovo tváří v tvář člověku, u něhož nám něco nevyhovuje. To znamená úplnou nepřítomnost pokrytectví, jen poctivost a otevřenost.
 2. Přijmout názor a porozumění kritizované osobě ohledně tématu konverzace. Slabý pokus vysvětlit, co přesně je jeho chyba.
 3. Nakonec získáte požadovaný výsledek.

Pravidla konstruktivní kritiky

 • v žádném případě nezačněte rozhovor s cizinci. Můžete kritizovat pouze v soukromí, když vás nikdo jiný neslyší;
 • Je nutné poslouchat partnera, bez ohledu na to, jak hloupé se vám vaše slova zdá. Diskutujte všechna možná řešení problému. Uveďte nepřesnosti a nedostatky. Váš názor partnera si zaslouží respekt k některým vašim postojům vůči němu;
 • zacházejte sami sebe s hrdostí svého partnera. Tón rozhovoru by měl být klidný, sebejistý, bez křik a urážky;
 • aby začal pochválit svého partnera za jeho úspěch, a teprve pak postupně ukáže jeho nedostatky;
 • Nevystavujte svůj názor. Mluvit o tom je nezbytné v průběhu diskuse o vzniklé situaci;
 • Kritizujete-li partnera, zaměřte se na chyby, které jste udělal, a podotkněte, že nikdo není dokonalý;
 • Netiskněte psychologicky. Tip na možné situace z této situace;
 • Nekritizujte osobnost osoby. Koneckonců, rozhovor není o jeho osobnosti jako o celku, ale o perfektním skutku.

Uměním konstruktivní kritiky je neupravit kritizovanou osobu proti sobě. Nedávejte příležitost ukázat agresi a nepřátelství vůči vám. Koneckonců, Vaším úkolem není dělat sebevražedného nepřítele, ale vysvětlit člověku, co je jeho hlavní chybou. V tomto případě nenastavíte cíl ponižovat partnera, jak kritizovat správněpotřásat jeho důvěru v sebe a své síly, zabít v něm morálku a ducha. Pokud se můžete naučit, jak správně kritizovat, můžete svou kritiku učinit produktivní a dosáhnout s ní původně koncipovaného cíle. Záleží na tom, můžete udržet přátelské vztahy s partnerem nebo ne. Rozrušování v takových rozhovorech může vést k neshodě ve vztazích (rodina, přátelé, dělníci ...).

Psychologie konstruktivní kritiky zdůrazňuje její důležitost a nezbytnost v každodenním životě. V žádné z hlavních sfér života není možné bez konstruktivní kritiky. Diskuse a řešení naléhavých problémů v klidném, konstruktivním způsobem se vzájemným respektem je posunem na novou úroveň ve hře nazvané život.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

6 + 2 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: