Virpazar | designremont.net

Virpazar

Virpazar

V jihovýchodní části Černé Hory, na břehu jezera Skadar, se nachází malá osada Virpazar. Jakmile to bylo velké město, stál na křižovatce obchodních cest. Nyní je to malé osídlení známé svou bohatou historií a malebnými výhledy.

Zeměpisná poloha Virpazaru

Navzdory skutečnosti, že obec patří městu města Bar, je radikálně odlišná od tohoto resortu. Na rozdíl od jiných známých měst v Černé Hoře se Virpazar nachází na břehu jezera Skadar, na druhé straně pohoří. Je obklopen řekami Orahovshtitsa a Tsrmnitsa, tolik říkají "Černohorská Benátky".

Národní park jezera Skadar

Podle sčítání lidu, které se uskutečnilo v roce 2003, je ve Virpazaru 337 trvalých obyvatel. Více než 61% populace připadá na Černohorce a 31% na Srbů.

Historie a význam Virpazaru

Osada nazývaná Vir byla známá již v roce 1242. Byl založen na břehu říčního vířivky, ve kterém místní obyvatelé organizovali malý trh. Odtud se Virpazar dostal do svého názvu: "vir" - říční vířivka, "pazar" - trh.

Díky své ziskové obchodní a ekonomické pozici má město vždy velký vliv na ekonomický a politický život země. Na začátku 20. století byla postavena železnice v Virpazaru a poté jeden z největších přístavů Skadarského jezera.

Starobylý most v Virpazaru

Zajímavosti a zajímavosti Virpazaru

Toto město Černé Hory je vhodnější pro milovníky ekologické a kulturní rekreace. Turisté, kteří se chtějí seznámit s architekturou a historií Virpazaru, by měli vždy rezervovat exkurzi. Zahrnují návštěvy následujících atrakcí:

 • historické vesnice Godinje, zachoval atmosféru tradiční středověké osady;
 • Národní park jezera Skadar;
 • kláštery Morachnik a Starceva Gorica, přímo uprostřed jezera;
 • Pevnosti Besac a Lesendro, postavené v XV. a XVIII. století;
 • starověký mosty, spojující různé břehy Virpazaru;
 • Pravoslavný kostel sv. Athanasius, který se nachází v sousední obci Sotunčice.

Historická vesnice Godinje

Na břehu jezera Skadar můžete vždy pronajmout loď, kde můžete jet na jezeře nebo jít na rybaření. Během chůze můžete navštívit albánskou část Shkoder, obdivovat ptáky a hady. Náklady na plné turné se pohybují kolem 45-50 USD.

Dalším důvodem, proč Virpazar by měl být součástí turné Černé Hory, je Festival vína a bělení. Je věnován černohorskému vínu "Vranac" a rybám k úpadku, který žije ve velkém množství ve vodách Skadarského jezera.

Ulice Virpazaru

Nakupování v Virpazaru

V tomto malém černohorském městě nejsou žádné velké supermarkety a nákupní centra. Ale tam jsou malé obchody, kde si můžete koupit značkové víno, čerstvou zeleninu a ovoce, stejně jako řemeslné výrobky. Vzhledem k tomu, že Virpazar byl přístavním městem a významným obchodním centrem, často hostí spontánní trhy. Místní obyvatelé obchodují přímo z automobilů a rozbíjejí stany po silnicích.

Výrobky řemeslníků Virpazar

Přeprava Virpazaru

Obec se nachází podél silnice, která spojuje jadranské pobřeží s centrem Černé Hory. K dispozici je také vlaková stanice, kde se zastavují vlaky bar-bělehradské pobočky. Samotným Virpazarem se můžete pohybovat kolem malých autobusů nebo taxíků. Na jeho březích jsou ukotveny malé turistické lodě, na kterých můžete vyjíždět po jezeře.

Řecká doprava ve Virpazaru

Hotely v Virpazar

Na rozdíl od hlavních středisek Černé Hory, v tomto městě nejsou žádné módní hotely. Místo toho fungují jako mini-hotely a penziony. Některé se nacházejí na břehu jezera Skadar, jiné jsou v těsné blízkosti historických památek. Nejznámější hotely v Virpazaru jsou:

 • Apartmány Jovanovic;
 • Hotel Pelikan;
 • Penzion Skadar Lake;
 • Dům Djurisic;
 • Vir Hotel.

Náklady na ubytování v těchto hotelech činí 17-43 USD. Některé z nich nabízejí hostům bezplatné toaletní potřeby, klimatizace a Wi-Fi, pokoje v ostatních hotelech jsou vybaveny terasou a kuchyňským koutem.

Hotel Vir

Restaurace v Virpazaru

Většina místních restaurací se specializuje na pokrmy z mořských plodů, ale mnozí také podávají středomořskou a evropskou kuchyni. Turisté jsou zde vyzváni, aby vyzkoušeli černohorské víno "Vranac", které se právě vyrábí v této oblasti. Můžete si vyzkoušet i další pokrmy v jedné z následujících restaurací v Virpazaru:

 • Konoba Badanj;
 • Silistria;
 • Kormoran;
 • Konoba Basta;
 • Pelikan.

Restaurace Pelikan

Zvláště populární mezi černohorci jsou "konoby". Každá konoba je malá instituce, údajně vytesaná do skály. Tato útulná jeskyně obsahuje pouze 10-12 osob. Zde můžete ochutnat autentické pokrmy a lahodné domácí víno.

Jak se dostat na Virpazar?

Abyste se dostali do této vesnice z Podgorice nebo Bara, budete muset cestovat 24-29 km. Chcete-li to udělat, můžete použít elektrický vlak, jehož jízdné činí asi 3 dolary. Pouze je třeba poznamenat, že železniční stanice se nachází v blízkosti Virpazaru. Proto z něj do centra obce musí jít pěšky.

Pomocí autobusu musíte řidiče upozornit na zastávku, protože mnozí z nich právě projíždějí. Pro turisty, kteří chtějí navštívit Virpazar autem, musíte sledovat značky a neprocházet žlutým nápisem instalovaným u vchodu do vesnice.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

+ 25 = 27

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

Virpazar

Virpazar

V juhovýchodnej časti Čiernej Hory, na pobreží jazera Skadar, sa nachádza malá osada Virpazar. Akonáhle to bolo veľké mesto, ktoré stálo na križovatke obchodných trás. Teraz je to malá osada známa svojou bohatou históriou a malebnými výhľadmi.

Geografická poloha Virpazaru

Napriek tomu, že obec patrí k obci Bar, je to radikálne odlišné od tohto rezortu. Na rozdiel od iných známych miest v Čiernej Hore, Virpazar sa nachádza na brehu jazera Skadar, na druhej strane pohoria. Je obklopený riekami Orahovshtitsa a Tsrmnitsa, toľko to nazýva "černohorská Benátky".

Národný park Skadar Lake

Podľa sčítania obyvateľov, ktoré sa uskutočnilo v roku 2003, je vo Virpazare 337 trvalých obyvateľov. Viac ako 61% obyvateľstva pripadá na Čiernych a 31% na Srbov.

História a význam Virpazar

Osada nazývaná Vir bola známa už v roku 1242. Bola založená na brehu riečneho víru, v ktorom miestni obyvatelia organizovali malý trh. Práve odtiaľ Virpazar dostal svoje meno: "vírus" - riečna vírivka, "pazar" - trh.

Vďaka svojej rentabilnej obchodnej a ekonomickej situácii má mesto vždy veľký vplyv na ekonomický a politický život v krajine. Na začiatku 20. storočia bola postavená železnica v meste Virpazar a potom jeden z najväčších prístavov jazera Skadar.

Starobylý most v meste Virpazar

Zaujímavosti a atrakcie mesta Virpazar

Toto mesto Čiernej Hory je vhodnejšie pre milovníkov ekologickej a kultúrnej rekreácie. Turisti, ktorí sa chcú zoznámiť s architektúrou a históriou mesta Virpazar, by mali vždy rezervovať exkurziu. Zahŕňajú návštevy nasledujúcich atrakcií:

 • historický dediny Godinje, zachoval atmosféru tradičnej stredovekej osady;
 • Národný park Skadar Lake;
 • kláštory Morachnik a Starceva Gorica, nachádza sa priamo uprostred jazera;
 • Pevnosti Besac a Lesendro, postavené v XV. a XVIII. storočí;
 • vinobranie mosty, spájajúce rôzne brehy Virpazaru;
 • Pravoslávna cirkev sv. Athanasius, ktorý sa nachádza v susednej dedine Sotunčice.

Historická dedina Godinje

Na brehu jazera Skadar môžete vždy požičať loď a vyraziť na jazero alebo na rybárčenie. Počas prechádzky môžete navštíviť albánsku časť Shkoder, obdivovať vtáky a hady. Náklady na celú turné sa pohybujú okolo 45-50 USD.

Ďalším dôvodom, prečo by mal Virpazar zaradiť do turné Čiernej Hory, je festival vína a bielenia. Je venovaný černohorskému vínu "Vranac" a ryby na úpadok, ktorý žije vo veľkom množstve vo vodách jazera Skadar.

Ulice Virpazar

Nakupovanie v meste Virpazar

V tomto malom meste Čiernej Hory neexistujú veľké supermarkety a nákupné centrá. Ale existujú malé obchody, kde si môžete kúpiť značkové víno, čerstvú zeleninu a ovocie, rovnako ako remeselné výrobky. Vzhľadom k tomu, že Virpazar bol prístavným mestom a hlavným obchodným uzlom, často sa tu nachádzajú spontánne trhy. Miestni obyvatelia obchodujú priamo z automobilov a prerušujú stany pozdĺž ciest.

Produkty remeselníkov Virpazar

Preprava Virpazaru

Obec sa nachádza pozdĺž cesty, ktorá spája jadranské pobrežie s centrom Čiernej Hory. K dispozícii je aj železničná stanica, kde sa zastavia vlaky bar-belehradskej pobočky. Samotným Virpazarom sa môžete pohybovať po malých autobusoch alebo taxíkoch. Na jeho brehoch sú ukotvené malé turistické lode, na ktorých môžete vyraziť po jazere.

Riečna doprava vo Virpazare

Ubytovanie v meste Virpazar

Na rozdiel od hlavných stredísk Čiernej Hory, v tomto meste nie sú módne hotely. Namiesto toho tu pracujú ako mini-hotely a penzióny. Niektoré sa nachádzajú na brehu jazera Skadar, ďalšie sú v tesnej blízkosti historických pamiatok. Najznámejšie hotely Virpazar sú:

 • Apartmány Jovanovic;
 • Hotel Pelikan;
 • Penzión Skadar Lake;
 • Dedinský dom Djurisic;
 • Vir Hotel.

Náklady na ubytovanie v týchto hoteloch je 17-43 USD. Niektoré z nich ponúkajú bezplatné toaletné potreby, klimatizáciu a Wi-Fi, izby v iných hoteloch sú vybavené terasou a kuchynkou.

Hotel Vir

Reštaurácie v meste Virpazar

Väčšina miestnych reštaurácií sa špecializuje na jedlá z morských plodov, ale mnohé z nich slúžia aj v stredomorskej a európskej kuchyni. Turisti tu môžu pozrieť čierne víno "Vranac", ktoré sa práve vyrába v tomto regióne. Môžete to vyskúšať a ďalšie jedlá v jednej z nasledujúcich reštaurácií v meste Virpazar:

 • Konoba Badanj;
 • Silistria;
 • Kormoran;
 • Konoba Basta;
 • Pelikan.

Reštaurácia Pelikan

Obzvlášť obľúbené medzi Čiernohorami sú "konoby". Každá konoba je malá inštitúcia údajne vytesaná do skaly. Táto útulná jaskyňa obsahuje len 10-12 ľudí. Tu môžete ochutnať autentické jedlá a lahodné domáce víno.

Ako sa dostať na Virpazar?

Ak sa chcete dostať do tejto dediny z Podgorice alebo Bara, budete musieť cestovať 24-29 km. K tomu môžete použiť elektrický vlak, ktorého cena je približne 3 USD. Iba treba poznamenať, že železničná stanica sa nachádza v blízkosti Virpazaru. Preto odtiaľ do centra obce musíte ísť pešo.

Pomocou autobusu musíte vodiča upozorniť na zastávku, pretože mnohí z nich prechádzajú. Pre turistov, ktorí chcú navštíviť Virpazar autom, musíte sledovať značky a nepodávať žlté znamenie inštalované pri vchode do dediny.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

3 + 3 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

Virpazar

Virpazar

Juodkalnijos pietrytinėje dalyje, Skadaro ežero pakrantėje, yra nedidelis Virpazaro gyvenvietė. Kai jis buvo didelis miestas, stovintį prekybos maršrutų sankirtoje. Dabar tai mažas gyvenvietė, žinoma dėl savo turtingos istorijos ir vaizdingų vaizdų.

Virpazaro geografinė padėtis

Nepaisant to, kad kaimas priklauso Baro miesto savivaldybei, jis iš esmės skiriasi nuo šio kurorto. Skirtingai nuo kitų gerai žinomų Juodkalnijos miestų, "Virpazar" yra Skadaro ežero pakrantėje, kitoje kalno pakrantės pusės. Jį supa upės Orahovštitsa ir Krmnica, tiek daug vadiname "Juodkalnija Venecija".

Skadaro ežero nacionalinis parkas

Remiantis 2003 m. Gyventojų surašymu, Virpazare yra 337 nuolatiniai gyventojai. Daugiau nei 61% gyventojų yra juodgrindžiams, o 31% - serbams.

Virpazaro istorija ir prasmė

Gyvenvietė, vadinama Viru, buvo žinomas dar 1242 m. Jis buvo įkurtas prie upės sūkurinės kranto, kuriame vietos gyventojai surengė nedidelę rinką. Iš čia Virpazaras gavo savo vardą: "vir" - upės sūkurys, "pazar" - rinka.

Dėl savo pelningos prekybos ir ekonominės padėties miestas visada padarė didelę įtaką šalies ekonominiam ir politiniam gyvenimui. XX a. Pradžioje Virpazare buvo pastatytas geležinkelis, o vėliau vienas iš didžiausių Skadaro ežero uostų.

Senovės tiltas Virpazare

Atrakcionai ir lankytinos vietos Virpazar

Šis Juodkalnijos miestas yra labiau tinka mėgėjams ekologinio ir kultūrinio poilsio. Turistai, norintys susipažinti su Virpazaro architektūra ir istorija, visada turėtų užsisakyti ekskursiją. Jie apima apsilankymus šiose pramogose:

 • istorinis kaimai Godinje, išlaikė tradicinio viduramžių gyvenvietės atmosferą;
 • Skadaro ežero nacionalinis parkas;
 • vienuolynai Morachnik ir Starceva Gorica, esantis ežero viduryje;
 • Tvirtovės Besac ir Lesendro, pastatyti atitinkamai XV ir XVIII a.
 • senovės tiltai, jungiantis skirtingus Virpazaro bankus;
 • Šv. O. Apašniausio stačiatikių bažnyčia, kuris yra kaimyniniame Sotonichio kaime.

Istorinis Godinje kaimas

Skardos ežero pakrantėje visada galite samdyti valtį eiti ežere ar žvejoti. Pėsčiomis galėsite aplankyti albanų škoderio dalį, pasidžiaugti paukščiais ir gyvatėmis. Visas turas kainuoja apie 45-50 $.

Kita priežastis, kodėl Virpazar turėtų būti įtraukta į Juodkalnijos kelionę, yra Vyno ir balinimo festivalis. Tai skirta Juodkalnijos vynui "Vranac" ir žuvims iki skilimo, kuris daug gyvena Skadaro ežero vandenyse.

Virpazaro gatvės

Pirkiniai Virpazare

Šiame mažame Juodkalnijos mieste nėra didelių prekybos centrų ir prekybos centrų. Tačiau yra nedidelių parduotuvių, kuriose galite įsigyti firminį vyną, šviežias daržoves ir vaisius, taip pat gaminius iš amatininkų. Nuo tada, kai Virpazaras buvo uostamiestis ir pagrindinis prekybos centras, jis dažnai vykdo spontaniškas rinkas. Vietiniai gyventojai prekiauja tiesiai iš automobilių ir perkelia palapines palei kelius.

Amatų dirbiniai Virpazar

Virpazaro pervežimas

Kaimas yra palei kelį, jungiančią Adrijos jūros pakrantę su Juodkalnijos centru. Taip pat yra geležinkelio stotis, kurioje sustoja traukiniai "Bar-Belgrado". Savo Virpazar galite važiuoti mažais autobusais ar taksi. Jūros pakrantėse yra švartuotos mažos turistinės valtys, ant kurių galite eiti į ekskursiją.

Upių transportas Virpazare

Viešbučiai mieste Virpazar

Skirtingai nuo pagrindinių Juodkalnijos kurortų, šiame mieste nėra madingų viešbučių. Vietoje to jie dirba mini viešbučiai ir svečių namai. Kai kurie įsikūrę Skadaro ežero pakrantėje, kiti yra arti istorinių paminklų. Garsiausi viešbučiai Virpazar yra:

 • Apartamentai Jovanovic;
 • Viešbutis "Pelikan";
 • Guesthouse Skadar Lake;
 • Country House Djurisic;
 • "Vir" viešbutis.

Šių viešbučių apgyvendinimo kaina yra 17-43 USD. Kai kuriuose kambariuose svečiams siūlomi nemokami higienos reikmenys, oro kondicionieriai ir belaidis internetas, kitų viešbučių kambariai yra su terasa ir virtuvėlėmis.

Viešbutis Vir

Virpazaro restoranai

Dauguma vietinių restoranų specializuojasi jūros gėrybių patiekaluose, tačiau daugelis taip pat patiekiami Viduržemio jūros ir europietiškos virtuvės valgiai. Čia turistai kviečiami išbandyti Juodkalnijos vyną "Vranac", kuris yra tik šiame regione. Galite pabandyti ir kitų patiekalų viename iš šių Virpazaro restoranų:

 • Konoba Badanj;
 • Silistrija;
 • Kormoran;
 • Konoba Basta;
 • Pelikan.

Restoranas

Ypač populiarus tarp Juodkalnijos yra "konoby". Kiekviena konoba yra maža įstaiga, tariamai iškirpta uoloje. Šiame jaukioje urvoje yra tik 10-12 žmonių. Čia galite pasimėgauti autentiškais patiekalais ir skanu naminiu vynu.

Kaip pasiekti Virpazar?

Norint patekti į šį kaimą iš Podgoricos ar Bara, turėsite keliauti 24-29 km. Norėdami tai padaryti, galite naudoti traukinį, kurio kaina yra apie 3 dolerius. Tik reikia pastebėti, kad geležinkelio stotis yra netoli Virpazaro. Todėl nuo jo iki kaimo centro turi eiti pėsčiomis.

Naudodamiesi autobusu, jūs turite įspėti vairuotoją apie sustojimą, nes daugelis iš jų tiesiog praeina. Turistams, kurie nori aplankyti Virpazarą automobiliu, jums reikia laikytis ženklų ir nepriimti geltono ženklo, įrengto prie įėjimo į kaimą.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

83 − = 79

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: