Výživa medu

nutričná hodnota medu

Med sa vzťahuje na pomerne vysokokalorické jedlá, napriek tomu sa používa v mnohých diétach a je povolený pre takmer všetky choroby. Takáto láska k tejto sladkosti je spôsobená výživovou hodnotou medu a jeho chemickým zložením.

Zloženie prírodného medu

Je ťažké nájsť ďalší produkt, ako je med, ktorý obsahuje také množstvo užitočných látok vrátane enzýmov, minerálov a vitamínov. Med je bohatý na vápnik, draslík, fosfor, chlór, síru, železo, jód, mangán, vitamíny skupiny B, C, H, PP. Veľké množstvo rôznych enzýmov prispieva k rýchlej asimilácii medu a zlepšuje fungovanie gastrointestinálneho traktu.

Phytoncidy, ktoré sú súčasťou produktu, dodávajú medu s baktericídnymi, protizápalovými a tonickými vlastnosťami. Phytoncidy navyše podporujú zlepšovanie metabolických procesov a podporujú regeneráciu tkanív. Vďaka týmto vlastnostiam má med pozitívny účinok nielen na vnútorné, ale aj na vonkajšie použitie.

Energia každého produktu, vrátane medu, je obsiahnutá v jeho bielkovinách, tukoch a sacharidoch. Väčšina kalórií sa uvoľňuje z tuku, ale nemajú med. Obsah kalórií v mede je spôsobený hlavne obsahom sacharidov. Nutričná hodnota prírodného medu je približne 328 kcal na 100 g. Z nich je z uhľovodíkov uvoľnených 325 kalórií. A iba 3 kcal poskytujú bielkoviny.

100 g medu predstavuje 80,3 g sacharidov a 0,8 g bielkovín. Treba však poznamenať, že sacharidy medu sú jednoduché cukry: glukóza a fruktóza, ktoré sa telom ľahko absorbujú. Vďaka tomu med medu rýchlo nasýti telo potrebnou energiou.

Zloženie medu a jeho obsah kalórií môže poskytnúť neoceniteľnú službu pre oslabený organizmus, športovcov, deti a ľudí v pokročilom veku.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

+ 21 = 27

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: